ERR: Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis esitleti kümneaastast turismivaldkonna arengustrateegiat, mille eesmärk on suurendada Eesti tuntust uuendusliku turismisihtkohana ning kahekordistada sektori lisandväärtust majandusse. Turismiettevõtjad peavad dokumenti sammuks õiges suunas, kuid maksutõusud – eeskätt majutusasutuste käibemaksu tõstmine – pärsivad nende sõnul visiooni elluviimist.
Praegu moodustab turism 5–7 protsenti SKP-st, kuid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul võiks panus olla suurem. Minister Erkki Keldo sõnul suunatakse sektori digitaliseerimiseks kaks miljonit eurot, et suurendada tõhusust ja pakkuda turistidele mitmekesisemaid teenuseid. „Turismi arengukava näeb ette, kuidas saame pakkuda midagi unikaalset ja tõsta lisandväärtust,“ selgitas Keldo.
Luminor Eesti peaökonomist Lenno Uusküla märkis, et tootlikkuse tõstmiseks on vajalik strateegiline koostöö ja selgus toodete arendamisel. Samas tõdes ta, et maksutõusud, nagu hotellide käibemaksu suurendamine, on turismisektori konkurentsivõimele kahjulikud. „Näiteks Leedus tõi käibemaksu tõstmine turistide arvu vähenemise ja naasmine vana süsteemi juurde,“ ütles Uusküla, lisades, et ka Eesti võib sarnasele järeldusele jõuda.
Hotellide ja restoranide liidu tegevjuht Killu Maidla sõnul on majutusvaldkonna kasumlikkus jätkuvalt madal, mis pärsib investeeringuid ja tööjõukulude tõstmist. Toitlustussektoris kujutavad kõrged sisendhinnad ja käibemaks Euroopa tasemega võrreldes olulist väljakutset. „Kui hinnad tõusevad veelgi, võib Eesti muutuda turistidele liiga kalliks,“ hoiatas Maidla. Turismisektori taastumine jääb endiselt alla 2019. aasta tasemele, olles umbes 20 protsenti maas, märkis Ibis Tallinn Centeri juht Madis Laid.
Refereeritud ja lisalugemine: https://www.err.ee/1609552828/ekspertide-sonul-parsivad-maksutousud-eesti-turismisektori-konkurentsivoimet
Foto: Sharon Ang from Pixabay