Logi sisse
PAKUN TÖÖD

Põhjalik 2019. aasta tööturu ülevaade

Eesti Panga ekspertide koostatud Tööturu Ülevaade käsitleb Eesti tööjõupakkumise ja -nõudluse ning hinna arengut. Selles ülevaates on Eesti arengut võrreldud teiste Euroopa riikide omaga. Rahvusvahelisevõrdluse puhul on kahte liiki jooniseid: pikema vaate korral on riigid rühmitatud piirkonna järgi ja võetud on kaalumata keskmine.

2019. aasta esimesel poolel jahutasid maailmamajanduse ja ka Eesti tähtsamate kaubanduspartnerite majandust kaubandustüli USA ja Hiina vahel, mis on kahandanud rahvusvahelisi kaubavooge. Peale selle kasvatas Euroopas ebakindlust Ühendkuningriigi eelseisev lahkumine Euroopa Liidust. Eesti majanduse seis püsis aasta esimesel poolel oodatust parem, kuid kvartalite kaupa vaadelduna majanduskasv aeglustus. Tööturule jõuavad muutused majandusaktiivsuses hilinemisega, kuid ka tööturunäitajates oli järjest rohkem viiteid jahenemisele.

Kuna euroala rahapoliitika eesmärk on hinnastabiilsus ja Eesti majandus on avatud, saab majandus kohanduda muutustega eelkõige tootmissisendite hindade ja koguste kaudu. Seetõttu on oluline tööturu paindlikkus ja see, et palgatõus vastaks tootlikkuse kasvule ega põhjustaks tootmiskulude suurenemise tõttu liiga kiiret inflatsiooni.

Tööturu ülevaade avaneb .pdf failina Eesti Panga kodulehel, milleks klikkige palun siia…